Blog

Fakty i mity na temat suplementów diety

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa do tego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania szeregu składników odżywczych, mikro- i makroelementów. Niestety wiele osób opiera swój jadłospis na produktach wysoko przetworzonych, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Brakuje w nich witamin, minerałów, antyoksydantów i szeregu innych kluczowych dla zdrowia składników. Bardzo łatwo o wystąpienie niedoborów żywieniowych, co wymaga zmienienia sposobu odżywiania się i czasem wprowadzenia odpowiedniej suplementacji. Przy odpowiedniej diecie, nieraz dodatkowa suplementacja nie będzie konieczna, jeśli posiłki dostarczą nam wszystkich potrzebnych witamin i minerałów.

Catering dietetyczny (catering dietetyczny warszawa) dba o zbilansowane posiłki. Bierze pod uwagę nietolerancje pokarmowe. Posiłki mogą być dostosowane do osób, które mają zaburzenia gospodarki hormonalnej. Na rynku cateringów dietetycznych jest wiele, pamiętajmy aby wybrać najlepszy catering dietetyczny jeśli chcemy wprowadzić zdrowe odżywianie i zmiany nawyków żywieniowych. Dieta pudełkowa oferuje nam zbilansowane dania i zapotrzebowanie kaloryczne, którego wymaga nasz organizm.

Jak to jest z tymi suplementami diety? Czy warto wybrać catering dietetyczny?

Suplementy diety mają wielu zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dostarczenie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje wraz z pokarmem. W tym przypadku sprawdzi się catering dietetyczny czy dieta pudełkowa z różnorodnością posiłków. Pozyskane w ten sposób mikro- i makroelementy są najlepiej przyswajane. Niestety jakość pożywienia jest coraz gorsza, a produkty ekologiczne sporo kosztują. Niektóre osoby nie zwracają większej uwagi na to, co jedzą pod kątem zdrowia. Ważne, aby było smacznie i tanio. Odbija się to negatywnie na samopoczuciu i zdrowiu, organizm coraz bardziej słabnie, bo jest niedożywiony. Zmiana nawyków żywieniowych to ostatnia rzecz, na jaką większość osób ma ochotę. Trzeba też pamiętać, że układ trawienny ma ograniczone możliwości i często nie da się zjeść wystarczającą ilość pokarmu, aby dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jest też wiele czynników, które zwiększają zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały. Jeżeli doszło już do ich niedoborów, to suplementacja jest wręcz koniecznością.

Liczy się jak najszybsze ich uzupełnienie, zapobieganie awitaminozie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że suplementy diety są jedynie dodatkiem, nie mogą zastąpić pełnowartościowych posiłków. Diety odchudzające, dieta wegetariańska czy dieta wegańska zazwyczaj potrzebuje dodatkowych witamin, dlatego należy pamiętać aby je suplementować. Mitem jest wobec tego to, że suplementacja jest zbędna. Co więcej, niektóre witaminy warto przyjmować profilaktycznie, w zależności od prowadzonego trybu życia. Nie jest też prawdą, że suplementację trzeba zawsze konsultować z lekarzem. Wyjątkiem jest ciąża, okres laktacji, choroby przewlekle, przyjmowanie leków stałych. Zdecydowanie ważniejsze będzie to, aby przyjmować dany preparat zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie rzeczywiście można sobie zaszkodzić. Bardzo ważne jest to, aby kupować suplementy diety wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Trzeba czytać uważnie skład, w którym nie mogą znajdować się żadne szkodliwe substancje o enigmatycznie brzmiących nazwach. Mitem jest to, że muszą być one kupowane w aptece. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zaopatrywanie się w sprawdzonym sklepie z suplementami, w którym sprzedawane są produkty renomowanych marek. Mimo, że prowadzisz zdrowy tryb życia, może brakować w organizmie niektórych witamin, warto robić na bieżąco badania i uzupełniać niedobory witaminowe.

Suplementy diety – Fakty, a nie mity

Niektóre osoby przypisują suplementom właściwości lecznicze, ale trzeba pamiętać o tym, że są one traktowane jako środki spożywcze. Nie zastąpią leków konwencjonalnych, aczkolwiek mogą wesprzeć zdrowie. Ich zadaniem jest zapobieganie niedoborom składników odżywczych i rozwojowi chorób. Mogą wzmocnić system immunologiczny, poprawić funkcjonowanie organizmu, ale z niczego nikogo nie wyleczą. Co więcej, stosowane w niewłaściwy sposób mogą wręcz zaszkodzić, dlatego zawsze trzeba zachować ostrożność i stosować je z umiarem. Zasada jest taka, że jeśli ktoś nie zna działania danego preparatu, to nie powinien w ogóle po niego sięgać.

Dobrze dobrane, wysokiej jakości suplementy diety mogą wspomagać kurację farmakologiczną. Należy je jednak traktować tylko jako środki doraźne, nie oczekiwać żadnych magicznych właściwości. Trzeba mieć również na uwadze to, że niektóre leki mogą wchodzić w reakcje z substancjami zawartymi w suplementach – osłabiać lub wzmacniać ich działanie. W przypadku przyjmowania jakichkolwiek medykamentów zawsze warto najpierw skonsultować suplementację i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajduje się wiele naturalnych, bezpiecznych suplementów diety. W ich przypadku nie ma mowy o przedawkowaniu, czego niestety nie można powiedzieć o sztucznych witaminach i minerałach. W pełni naturalne suplementy diety stanowią nieodzowne wsparcie dla organizmu i nie należy się ich obawiać.

Mimo odpowiedniej suplementacji aby prowadzić zdrowy tryb życia, powinniśmy zadbać o zdrowe odżywianie. Warzywa i owoce również zawierają wiele składników odżywczych, potrzebnych w naszym organizmie. Cateringi dietetyczne, dieta pudełkowa oferują nam zróżnicowane posiłki. Zamów dietę pudełkową bez zbędnych produktów przemiany materii i zacznij się zdrowo odżywiać.

Udostępnij

Więcej postów

Na co pomoże dieta FODMAP?

Rodzajów diet jest wiele, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie ma jednej uniwersalnej, idealnej dla wszystkich. Organizm każdego człowieka ma inne potrzeby, trzeba mieć

Co warto wiedzieć na temat diety low FODMAP?

Dieta FODMAP polega na wyeliminowaniu z jadłospisu na jakiś czas fermentujące węglowodany. Są to oczywiście naturalne substancje, nieszkodliwe dla organizmu, ale w przypadku osób zmagających

Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z naszą Polityką Prywatności