Jeszcze nigdy nie było tak łatwego dostępu do wielorakich produktów żywnościowych jak obecnie, gdy na każdym kroku znajduje się dyskont spożywczy. Półki sklepowe są wypełnione wielorakimi słodyczami. Cukier uzależnia i to bardzo, można śmiało nazwać go legalnym narkotykiem. Spożywanie go w nadmiarze to prosta droga do utraty smukłej sylwetki, zdrowia i dobrego samopoczucia. Pora zastanowić się nad tym, jak wyjść z uzależnienia i ograniczyć konsumpcję słodkości.
Wszechobecny cukier
Dosłownie każdy produkt spożywczy występuje obecnie w tak wielu wariantach do wyboru, że aż trudno zdecydować się na konkretny. Pierwszym lepszym przykładem będzie czekolada – ilość smaków i dodatków jest tak ogromna, że codziennie przez długi czas można byłoby raczyć się czymś zupełnie nowym. Podobnie będzie z chipsami, ciastkami, batonikami, napojami słodzonymi, daniami typu instant czy fast food. Lista jest długa, co z jednej strony stanowi duże ułatwienie, a drugiej utrudnienie – niełatwo jest odmówić sobie pięknie zapakowanych słodyczy, które wręcz rozpływają w ustach. Powodów, dla których warto ograniczyć spożycie słodyczy, jest wiele i większość osób doskonale zdaje sobie z nich sprawę. Istotniejsze będzie to, jak uzyskać pożądany efekt i rzeczywiście uwolnić się od cukrowej pułapki. Słodki smak towarzyszy człowiekowi od urodzenia, kojarzy się z czymś przyjemnym, co wykorzystuje się do poprawienia sobie humoru.
Niestety cukier stał się wszechobecny i znajduje się praktycznie wszędzie, nawet w wędlinach. Najwięcej jest go jednak w słodyczach, szczególnie tych wysoko przetworzonych. Odstawienie ich z dnia na dzień nie jest łatwe, dlatego warto robić to powoli, ale systematycznie. Zacząć można po prostu od zmniejszenia podaży cukru w swojej codziennej diecie – zamiast trzech batoników jeść dwa, słodzić coraz mniej itd. Dobrym sposobem na ograniczenie cukru będzie też wyznaczenie sobie konkretnych dni lub godzin, w których można pozwolić sobie na coś słodkiego. Co tydzień warto zrezygnować z kolejnego źródła cukru, zastępując go czymś zdrowym typu bakalie czy świeże owoce. Zdrowe zamienniki słodyczy pomogą w zmianie dotychczasowych nawyków. Nie brakuje w sklepach „legalnych” słodyczy, czyli z dobrym składem, gdzie nie ma rafinowanego cukru. Zawsze można też zrobić własne batony, lody, sorbety, koktajle, czekoladę, upiec ciastka czy ciasto. Dobrze zbilansowana dieta, oparta na niskim indeksie glikemicznym, obfitująca w błonnik pokarmowy, może skutecznie zmniejszyć ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego.
Cukrowy problem – jak ograniczyć jedzenie słodyczy i nie zwariować?
Sposobem na ograniczenie apetytu na słodycze jest regularne spożywanie posiłków i niepodjadanie między nimi. Powinny być one pełnowartościowe, zapewniać uczucie sytości na długi czas, co uchroni przed wilczymi napadami głodu i rzucaniem się na słodką przekąskę – na jednej zwykle się nie kończy. Często uczucie głodu jest mylone z pragnieniem, dlatego nawodnienie organizmu to klucz do sukcesu. Nie trzeba pić samej wody, ale włożyć do niej różne dodatki typu mięta czy cytryna lub inne owoce. Sięganie po słodycze zwykle wynika z nudy, dlatego należy zająć czymś ręce i umysł. Warto się poruszać, przeczytać książkę czy nawet posprzątać. Istotne będzie też to, aby usunąć pokusy z pola widzenia, pozbyć się słodyczy z zasięgu ręki. Ukryty w szafie batonik będzie niezwykle kuszący, dlatego należy pozbyć się wszystkich słodkości z domu, aby nie wystawiać się niepotrzebnie na pokusę. Jedząc dobrze przyprawione, aromatyczne potrawy, również można ograniczyć potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Pomoże wprowadzenie zdrowych zamienników cukru, czyli miodu, ksylitolu, erytrolu, stewii, syropu klonowego lub z agawy. Istotne będzie też to, aby nie chodzić na zakupy głodnym i zawsze mieć przygotowaną listę potrzebnych produktów do kupienia.
Dieta keto – co to za dieta?
Dieta ketogeniczna opiera się na zmianie sposobu odżywiania, która radykalnie wpływa na procesy metaboliczne, zachodzące w organizmie człowieka.W diecie ketogenicznej węglowodany zostały całkowicie zastąpione przez tłuszcze. Dieta keto zakłada zwiększenie podaży tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów. Okazuje się bowiem, że nadmiar tłuszczu w diecie nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do jej redukcji w organizmie, co sprzyja redukcji masy ciała i zwalcza nadmierną tkankę tłuszczową. Zjawisko to zostało nazwane stanem ketozy. Polega na pozyskiwaniu energii przez organizm z własnej tkanki tłuszczowej, przez co ta ulega z czasem znacznemu zmniejszeniu.
Główne założenia diety keto to: spożywanie tłuszczy i wyeliminowanie węglowodanów, a ponadto znaczne ograniczenie posiłków zawierających cukier, a więc owoców i warzyw. W diecie ketogenicznej należy spożywać produkty o wysokiej zawartości tłuszczów zwierzęcych a także inne produkty z dużą zawartością tłuszczu, a więc oleje, śmietanę i masło oraz orzechy. Tłuszcze powinny być wysokiej jakości, a więc nie rafinowane, tylko tłoczone na zimno. Szczególnie zalecana jest: oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, olej z awokado oraz masło kokosowe.
Główną zaletą tej stosowania diety jest spadek tkanki tłuszczowej i sprzyja redukcji masy ciała, dzięki czemu usprawnia się pracę serca, nerek i wielu innych narządów oraz układów. Obniża się również ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejsza się poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów, co zapobiega zawałom serca, udarom i miażdżycy tętnic. Ketoza stosowana jest w leczeniu padaczki lekoopornej, szczególnie u dzieci. Stosuje się ją również (po niewielkiej modyfikacji) w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy. Prowadzone badania wskazują także na korzystny wpływ diety ketogenicznej w leczeniu chorób neurologicznych, przy leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, autyzmu, stwardnienia zanikowego bocznego, nowotworów mózgu, bólów głowy oraz zaburzeniach snu.
Jest to idealna dieta dla osób, które pragną ograniczyć spożycie słodyczy, węglowodanów, ponieważ to jest właśnie głównym założeniem diety ketogenicznej, aby pozyskiwać energię z nagromadzonej tkanki tłuszczowej.
Dieta ketogeniczna może na początku wydawać się trudna, pod względem przygotowania posiłków i aby zmienić sposób odżywiania. W sieci znajdziemy przykładowe menu jakie posiłki możemy przygotować. Bardzo pomocny może okazać się również catering dietetyczny lub dieta pudełkowa dla diety ketogenicznej.