Wygląd sylwetki ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nadprogramowe kilogramy nie zawsze świadczą o ciągłym przekraczaniu swojego dobowego zapotrzebowania kalorycznego, niewłaściwym odżywianiu się, ale też o wielorakich chorobach. Kilka zbędnych kilogramów nie stanowi większego problemu, ale otyłość już tak i zwiększa ryzyko rozwoju różnych schorzeń. Znaczenie ma nie tylko masa ciała, ale analiza jego składu, czyli procent tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej. Można sporo ważyć i jednocześnie być zdrowym, świetnie wyglądać. Dotyczy to osób aktywnych fizycznie, które mogą być wręcz szczupłe, mieć wysportowaną sylwetkę, z zarysowanymi mięśniami. Jeśli jednak ma się nadmiar tkanki tłuszczowej, nie można mówić o pięknej figurze ani zdrowiu. Kluczowe będzie to, aby mieć prawidłową wagą, do czego trzeba jednak podejść indywidualnie, bo każdy jest inny.
Nieprawidłowa masa ciała stanowi problem – z każdym kilogramem coraz większy
Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jest to jak najbardziej zgodne z prawdą. Niestety coraz więcej osób zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, wręcz nadwagą i otyłością. Nie jest to obojętne dla organizmu i wiąże się z wielorakimi dolegliwościami zdrowotnymi. Jakość życia osób zmagających się z otyłością jest niższa w porównaniu z tymi o prawidłowej masie ciała. W przypadku tych pierwszych trzeba liczyć się z podwyższonym ryzykiem rozwoju: cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego/policystycznych jajników, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca i niewydolności mięśnia sercowego, zakrzepicy, zespołu bezdechu sennego, kamicy pęcherzyka żółciowego, chorób wątroby, choroby zwyrodnieniowej stawów, niepłodności, zespołu jelita drażliwego, chorób nerek. Do tego trzeba doliczyć te wielorakie psychologiczne skutki nieprawidłowej masy ciała, zaczynając od obniżonego poczucia własnej wartości i niskiej samooceny. Osoby otyłe często nie akceptują swojego ciała, czują się odizolowane od społeczeństwa, unikają wręcz kontaktów towarzyskich i mają nieudane życie seksualne. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich, ale zgodnie ze statystykami zdecydowana większość osób z nieprawidłową masą ciała boryka się na co dzień z tego typu problemami. Jak widać, kwestia nadprogramowych kilogramów nie dotyczy wyłącznie aspektu estetycznego.
Prawidłowa masa ciała wpływa na sprawność psychofizyczną organizmu
Dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała to klucz do sukcesu, jeśli chce się zachować zarówno zdrowie, jak i dobre samopoczucie. Zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka, łatwiej jest kontrolować apetyt, organizm właściwie się rozwija, zwiększa się płodność. Można też mówić o braku zaburzonej gospodarki hormonalnej i regularnym cyklu menstruacyjnym u kobiet. Rzadziej pojawia się zgaga i niestrawność, poprawia się mikroflora i praca jelit. Przy prawidłowej masie ciała zmniejsza się stan zapalny w organizmie, ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, poprawia się też stan krwi. Kości i stawy są mniej obciążone, zmniejszają się też dolegliwości bólowe mięśni. Do zalet właściwej wagi zaliczyć można mocne kości, mniej problemów ze strony układu oddechowego. Czując się dobrze fizycznie, można też poczuć się lepiej psychicznie.
Pojawia się jednak pytanie, kiedy można mówić o właściwej wadze. Prostym, ale tylko podstawowym, sposobem na obliczenie swojej prawidłowej masy ciała jest określenie BMI. Wystarczy podstawić odpowiednie wartości pod następujący wzór: BMI = waga (kg)/wzrost (m2). Jeśli otrzymany wynik wyniesie poniżej 16, można mówić o wygłodzeniu. Z kolei wartość w przedziale 16-17 wskazuje na wychudzenie. BMI 17-18,5 świadczy o niedowadze, natomiast prawidłowa masa ciała mieści się w przedziale 18,5-25. Przy wyniku 25-30 mówi się już o nadwadze, natomiast u osób z BMI 30-35 stwierdza się I stopień otyłości. W przypadku wartości powyżej 40 diagnozuje się skrajną otyłość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że BMI nie jest do końca wiarygodnym wskaźnikiem zdrowia, bo uwzględnia tylko wagę i wzrost. Masa mięśniowa jest cięższa od tkanki tłuszczowej, więc można być osobą wysportowaną, umięśnioną, przez co wzrasta wynik BMI. Nie jest uwzględniany wiek, miejsce odkładania się tkanki tłuszczowej ani budowa somatyczna. Najbardziej wiarygodny wynik pozwoli uzyskać badanie analizy składu ciała, co pozwala obliczyć BMI, zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz wody, wagę kośćca i zapotrzebowanie kaloryczne.
Dieta ketogeniczna czy warto?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna, lato. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorzeniach są niezbędne, stanowiąc jeden z elementów terapii. Podobnie jest również z dietą ketogenną. Dieta ketogeniczna opiera się na zmniejszaniu tkanki tłuszczowej i przywrócenia prawidłowego działania układu sercowo-naczyniowego. Jej celem jest ponadto zapobieganie zawałom serca, udarom i miażdżycy tętnic.
W przypadku diety ketogenicznej można mówić o wielu zaletach, a jedną z nich jest zmniejszone uczucie łaknienia i uczucie sytości. Dieta ketogeniczna polega na zwiększeniu podaży tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów. Tłuszcz jest bardzo sycący, nie trzeba martwić się ciągłym uczuciem głodu ani chęcią podjadania czegoś słodkiego. Ketoza wręcz hamuje apetyt, zmniejsza się ochota na produkty zawierające cukier. Wiele osób ma chęci do stosowania diety ketogenicznej, ponieważ sprzyja redukcji masy ciała. Należy zmienić sposób odżywiania i wprowadzić organizm w stan ketozy, aby spalać tłuszcz. Dieta keto idealnie sprawdzi się u osób, które mają nadmierną tkankę tłuszczową, z nadmierną masą ciała i marzą o redukcji masy ciała poprzez dietę. Aby ułatwić przygotowywanie posiłków można wybrać catering keto. Dieta pudełkowa i catering diety ketogenicznej (catering dietetyczny) jest dostępny w wielu firmach cateringowych. Przykładowe menu dla diety ketogenicznej możemy również znaleźć w sieci, ułatwi nam to przygotowywanie posiłków samodzielnie. Dieta pudełkowa dla osób na diecie ketogenicznej jest idealnym rozwiązaniem, gdy brakuje czasu aby somodzielnie przygotować posiłki. Można też skorzystać z cateringu dietetycznego, wiele firm ma w swojej ofercie dietę keto. Jeśli nie wiemy jak znaleźć odpowiednią firmę cateringową, wystarczy wpisać w wyszukiwarce np. dieta keto warszawa, dieta ketogeniczna warszawa, dieta ketogeniczna catering warszawa i napewno uda nam się znaleźć to czego szukamy.
Jedząc tłuszcz, można łatwiej spalać tkankę tłuszczową. Obniża się i stabilizuje poziom cholesterolu we krwi i trójglicerydów. Dieta ketogeniczna to świetne rozwiązanie dla osób borykających się z nadwagą, insulinoopornością, cukrzycą i stanem przedcukrzycowym. Ten model żywieniowy można polecić też sportowcom, bo przyczynia się do zwiększenia wydajności organizmu, pozwala uzyskać lepsze osiągi treningowe. Stosuje się go w okresie zarówno redukcji masy ciała jak i przybranie masy. Dieta keto ma bardzo korzystny wpływ na pracę mózgu, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Dieta keto jest bardzo efektywna i jej skuteczność jest sprawdzona już przez bardzo wiele osób. U każdej osoby, która ma nadmiar kilogramów poleca się dietę ketogeniczną aby stracić zbędne kilogramy. Głównym źródłem energii są tłuszcze, jemy tłuszcze a dzięki nim nie mamy uczucia głodu i nie mamy chęci na podjadanie.