Dieta FODMAP polega na wyeliminowaniu z jadłospisu na jakiś czas fermentujące węglowodany. Są to oczywiście naturalne substancje, nieszkodliwe dla organizmu, ale w przypadku osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego, mogące wywoływać nieprzyjemne objawy typu wzdęcia, gazy, biegunki i ból brzucha. Wykluczone powinny zostać produkty zawierające problematyczne substancje (produkty bogate w fodmap) z diety, które będą miały na celu złagodzenie symptomów u osób cierpiących np. mają objawy zespołu jelita drażliwego i na bóle brzucha. Następnie stopniowo wprowadza się pojedyncze pokarmy o niskiej zawartości fodmap i obserwuje reakcje organizmu. Dieta low fodmap jest dość trudna i możemy wyróżnić etapy diety fodmap, w których stopniowo są wprowadzane nowe produkty.
Firmy cateringowe aby ułatwić i pomóc osobom, które ze względu na stan zdrowia: osoby borykające się z zespołem jelita drażliwego lub cierpią na roże dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i muszą stosować dietę low fotdmap wprowadzili do swojej oferty i jest już dostępna dieta pudełkowa fodmap lub catering low fodmap. Jest możliwa personalizacja diety fodmap więc dania będą przygotowane z tych produktów, które lubimy.
Dzięki temu, że jest dostępna dieta pudełkowa fodmap to posiłki nie stanowią dla nas problemu. Czy w pracy czy w domu, mamy już gotowe dania z diety fodmap.
Kiedy warto zastosować dietę FODMAP?
Wiele osób boryka się z różnymi problemami ze strony układu pokarmowego i jelit (np. zespól jelita drażliwego, zapalenie jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Skutecznym sposobem na wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów jest zastosowanie diety low FODMAP. Fermentujące węglowodany są przez niektóre osoby trudno trawione lub przedostają się niestrawione do okrężnicy, gdzie stają się pożywką dla patogennych bakterii. Objawiają się to wzdęciami brzucha, bólem w podbrzuszu, zbieraniem się gazów, biegunką, wzdęciami, zaburzeniami rytmu wypróżnień, uczucie przelewania. Dieta low FODMAP polecana jest przede wszystkim dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, z podrażnioną okrężnicą, chorobą Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Okazuje się, że zmiana nawyków żywieniowych zgodnie z zasadami diety FODMAP pozwala na zredukowanie objawów chorobowych o prawie 80%.
Dieta low FODMAP wyklucza na okres kilku tygodni pszenicę, żyto, cebulę i czosnek, rośliny strączkowe, produkty zawierające laktozę, produkty mleczne, warzywa kapustne, miód, syropy/owoce obfitujące we fruktozę i poliole. Produkty zawierające wysoką zawartość FODMAP mają brązowy ryż, owies, jęczmień, żyto, proso, pszenica, fasola, ciecierzyca, groszek, bób, soczewica. Spore ilości tych problematycznych substancji znajduje się w bakłażanie, brokułach, karczochach, brukselce, kalafiorze, szparagach, sałacie, porze, burakach i grzybach. Nie powinno się jeść suszonych owoców, awokado, mango, gruszek, arbuzów, melonów, brzoskwiń, jabłek. W diecie FODMAP wyklucza się przetworzone mięso, wędliny i kiełbasy, słodycze, kawę, piwo, napoje alkoholowe, wino, soki owocowe, wiele sztucznych i naturalnych słodzików, niektóre orzechy.
Kilkuetapowa dieta FODMAP
Prawdą jest, że dieta FODMAP jest dietą restrykcyjną jest to dieta eliminacyjna, ale tylko na początku. Możemy wyróżnić etapy diety i już w kolejnej fazie jadłospis zostaje rozszerzony o wyeliminowane wczesnej produkty, aby z czasem wrócić do normalnego sposobu odżywiania. Dieta low FODMAP czyli o niskiej zawartości FODMAP nadal może być smaczna i różnorodna, bo lista dozwolonych produktów spożywczych(produkty bogate w fodmap) jest długa. Można jeść nabiał bezlaktozowy, sery, jogurty, delikatne sery, masło, mleko migdałowe, mleko ryżowe(wszelkiego rodzaju napoje roślinne), makaron bezglutenowy, nasiona słonecznika, kasza jaglana, nasiona sezamu, komosa ryżowa, pestki dyni, orzechy włoskie, owoce suszone, orzechy nerkowca, orzechy ziemne i makadamia, pieczywo bezglutenowe, nasiona roślin strączkowych, kasza gryczana, kasza kukurydziana oraz ryż. Używać można mąkę: jaglaną, ryżową, orkiszową, gryczaną, ziemniaczaną. Możliwe jest przygotowanie sobie posiłku z makaronu kukurydzanego i orkiszowego, chleba bezglutenowego, jajek, wszystkich rodzajów mięs i ryb. Ze słodzików dozwolony są: cukier, syrop klonowy, stewia. W diecie low FODMAP nie brakuje też wielorakich warzyw i owoców. Warto wsiąść pod uwagę indywidualną tolerancję w diecie low fodmap. Jeśli sprawia nam trudność przygotowanie posiłków, powinniśmy się zastanowić aby wykupić catering low fodmap. Dieta fodmap jest dostępna również jako dieta pudełkowa, co daje nam duże ułatwienie w codziennym utrzymaniu diety.
Dieta FODMAP składa się z trzech etapów. Pierwszy dotyczy fazy restrykcyjnej i polega na wyeliminowaniu/ograniczeniu wszystkich pokarmów o wysokiej zawartości FODMAP. Trwa to zwykle od sześciu do ośmiu tygodni i pozwala na złagodzenie objawów ze strony układu pokarmowego (są mniej odczuwalne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, bóle brzucha, uczucie przelewania, zespołu jelita drażliwego). Problemy żołądkowo-jelitowe zostają zniwelowane u większości przypadków osób stosujących dietę low FODMAP. Kolejnym etapem jest faza ponownego wprowadzania produktów z listy o niskiej zawartości FODMAP. Istotne jest to, aby proces ten przebiegał powoli, stopniowo, trwa on najczęściej od ośmiu do dwunastu tygodni. Ostatnim etapem jest personalizacja diety, w oparciu o reakcję organizmu na poszczególne pokarmy. Dieta zostaje rozszerzona o produkty żywnościowe niesprawiające większych problemów, dobrze tolerowane. W ostatnim etapie możemy już pomału wrócić do normalnego sposobu odżywiania.