Blog

Czy ilość posiłków w ciągu dnia ma znaczenie? Dieta pudełkowa czy warto?

Powszechnie wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Spożywanie wysoko przetworzonej żywności jest prostą drogą do rozwoju wielorakich chorób cywilizacyjnych, z którymi boryka się coraz więcej osób. Znaczenie ma jednak nie tylko jakość i wartość odżywcza pożywienia, ale również objętość posiłków i częstotliwość ich spożywania. Pomijanie śniadania i objadanie się w późnych godzinach wieczornych nie jest dobrym pomysłem, niestety wiele osób zajada się przekąskami przez cały dzień. Pojawia się wobec tego pytanie, jaka jest odpowiednia ilość posiłków, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Zbilansowana dieta to klucz do utraty wagi i dobrego samopoczucia. Diety odchudzające nakłaniają nas aby jeść zdrowe jedzenie, pełnowartościowe posiłki i zbilansowane posiłki.

Mniej i częściej, a może rzadziej i do syta – jak to jest z tą ilością posiłków w ciągu dnia?

Wśród dietetyków, lekarzy i trenerów personalnych od lat toczy się spór o to, jaka jest optymalna ilość posiłków zjadanych w ciągu dnia. Jedni twierdzą, że powinno się jeść kilka lub nawet kilkanaście mniejszych porcji co dwie godziny, inni z kolei ograniczają się do trzech lub nawet tylko dwóch posiłków na dobę. Każda ze stron przedstawia różne argumenty, dlatego trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy jest inny i to pod wieloma względami. Indywidualne podejście to każdego przypadku to podstawa, w oparciu o prowadzony tryb życia, stan zdrowia, osobiste preferencje. Często powtarza się, że zdrowie odżywianie powinno polegać na spożywaniu pięciu posiłków dziennie, najlepiej co dwie/trzy godziny. Nie brakuje też osób, które uważają, że ilość posiłków zjadanych w ciągu dnia nie ma większego znaczenia albo nawet żadnego.

Zwolennicy większej ilości posiłków uważają, że dzięki temu można utrzymać metabolizm na optymalnym poziomie, a zbyt duże odstępy od jedzenia spowalniają przemianę materii i utrudniają wręcz odchudzanie. Okazuje się jednak, że nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby tę tezę. Nawet krótkotrwała głodówka nie zmniejsza tempa przemiany materii, odnotowuje się wręcz przyspieszenie metabolizmu na skutek wzrostu stężenia adrenaliny we krwi o działaniu pobudzającym. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że dłuższe niejedzenie jest czynnikiem stresowym, ale większa ilość posiłków nie wpływa na skuteczność utraty masy ciała. Nie ma też żadnych rzetelnych badań, które potwierdziłyby stwierdzenie, że większa ilość posiłków sprzyja utracie tkanki tłuszczowej. Zbyt częste jedzenie sprawia, że do organizmu dostarczanych jest często wręcz za dużo kalorii, a przekroczenie dobowego zapotrzebowania energetycznego przyczynia się do odkładania nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Negatywny wpływ na łaknienie ma zarówno zbyt mała, jak również za duża ilość posiłków.

Co warto mieć na uwadze?

Osoby jedzące częściej, zjadają zwykle mniejsze objętościowo porcje, przez co trudno uzyskać uczucie sytości, szybko pojawia się głód. Z kolei zbyt długie przerwy między posiłkami również może być dla wielu osób stresujące, ale nie wynika to stricte z częstotliwości jedzenia, ale kaloryczności, zawartości białka i błonnika w zjadanym pokarmie. Jeżeli zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki pokarmowe zostanie zaspokojona, ilość i częstotliwość spożywania posiłków przestaje mieć większe znaczenie. Najważniejsze będzie to, aby dieta była dobrze zbilansowana – dobrana pod kątem kalorii, proporcji tłuszczu, białka i węglowodanów. Oczywiście jeśli ktoś je raz lub dwa razy dziennie, a ma duże zapotrzebowanie na energię, to trudno spożyć wystarczającą ilość jedzenia – pojemność żołądka jest ograniczona, podobnie jak możliwości układu trawiennego. Objadanie się jest tak samo niewłaściwe, jak głodzenie. co w efekcie może prowadzić do efektu jojo. W swojej diecie ważne jest aby zbilansować posiłki ich kaloryczność i jest o regularnych porach. Zamów dietę pudełkową lub catering dietetyczny jeśli chcesz schudnąć. Zespół dietetyków zadba o jakość posiłków z wyborem menu, które lubisz.

W przypadku niewielkiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej można jeść, od trzech do czterech posiłków dziennie. Przy niskiej puli kalorii do wykorzystania zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące będzie rozłożenie jej na mniej posiłków. Będzie to też miało korzystny wpływ na kontrolę łaknienia. Nie ma żadnych przesłanek ku temu, aby większa ilość posiłków wpływała pozytywnie na gospodarkę glukozowo-insulinową. Można wręcz mówić o tym że częste jedzenie powoduje ciągłe skoki insuliny, co wręcz zwiększa chęć do podjadania między posiłkami. W przypadku osób regularnie i intensywnie trenujących wskazane jest zwiększenie ilości posiłków ze względu na duże zapotrzebowanie energetyczne. Mogą być to trzy główne posiłki, a reszta rozłożona jako zdrowe przekąski/koktajle. Jeśli cieżko jest nam przygotować samemu posiłki i jeść w regularnych porach, dobrym rozwiązaniem mągą okazać się diety pudełkowe.

Dieta – catering dietetyczny, dieta pudełkowa

Zdrowe odżywianie, catering dietetyczny czy dieta pudełkowa jest coraz bardziej promowane w internecie. Ważne jest aby spożywać zbilansowane posiłki, które dostarczą nam niezbędne składniki odżywcze. Zdrowe odchudzanie jest najlepszym wyborem jeśli chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Wybierz dietę dostosowaną do własnych potrzeb i do swojej aktywności. Smaczne posiłki, zdrowe desery są kluczem do utrzymania diety i zmiany swoich nawyków żywieniowych. W tym przypadku powinniśmy rozważyć catering dietetyczny czy dietę pudełkową.

Dieta pudełkowa może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu gotować. Nie tylko taka dieta zaoszczędzi nasz czas ale codziennie otrzymamy świeże, różnorodne posiłki. Dieta oparta na wyliczonej kaloryczności ze świeżych składników to doskonały wybór do utraty zbędnych kilogramów. Wybierasz dietę pudełkową zgodnie ze swoimi preferencjami. Najlepszy catering dietetyczny posiada w swojej ofercie różne diety np: dieta wegetariańska. W dietach pudełkowych doświadczeni dietetycy dbają o wybór wartościowych posiłków aby prowadzić zdrowy tryb życia.

Skuteczna dieta powinna mieć wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne. Inna kaloryczność będzie dla osób aktywnych fizycznie a inna dla osób, które tej aktywności nie mają. Zdrowe jedzenie nie musi być nudne. Dieta pudełkowa dostarcza nam zróżnicowane świeże składniki na śniadanie obiad i kolacje, a poza tym jakieś przekąski, co naprawdę smacznie wygląda i smakuje. Wybierasz dietę, która Ci odpowiada: dieta standard, dieta wegetariańska czy inna z wykluczeniem danych produktów.

Udostępnij

Więcej postów

Na co pomoże dieta FODMAP?

Rodzajów diet jest wiele, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie ma jednej uniwersalnej, idealnej dla wszystkich. Organizm każdego człowieka ma inne potrzeby, trzeba mieć

Co warto wiedzieć na temat diety low FODMAP?

Dieta FODMAP polega na wyeliminowaniu z jadłospisu na jakiś czas fermentujące węglowodany. Są to oczywiście naturalne substancje, nieszkodliwe dla organizmu, ale w przypadku osób zmagających

Fakty i mity na temat suplementów diety

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa do tego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania szeregu składników odżywczych, mikro- i makroelementów. Niestety wiele

Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z naszą Polityką Prywatności