Blog

Dieta pudełkowa – co warto wiedzieć? Zalety i wady, rodzaje i ceny cateringu dietetycznego

zestawy cateringowe przygotowane do pakowania

Catering dietetyczny, który również określany jest mianem diety pudełkowej, jest obecnie jedną z popularnych form żywienia. Często wybierają ją osoby odchudzające się, jednak tak naprawdę ma ona znacznie szersze zastosowanie. Co warto wiedzieć o cateringu dietetycznym?

Dzisiaj catering dietetyczny Warszawa jest wybierany coraz chętniej. Zwykle kojarzony jest z celebrytami, jednak dostęp do niego ma także przeciętny Kowalski. Czym dokładnie jest catering dietetyczny? Jakie ma zalety i wady? Jakie rodzaje menu można znaleźć w ofercie firm cateringowych? Ile trzeba zapłacić za dietę pudełkową? Sprawdź najważniejsze informacje!

Catering dietetyczny – czym jest?

Pod pojęciem cateringu dietetycznego znajduje się rodzaj formy żywienia, która bazuje na gotowych daniach przygotowywanych i doręczanych przez firmę cateringową bezpośrednio do klienta, pod wskazany przez niego adres.

Druga nazwa cateringu dietetycznego, czyli dieta pudełkowa wzięła się od pudełek, w których dostarczane są dania.

Określenia jak dieta pudełkowa i catering dietetyczny są jednak bardzo ogólnikowe, ponieważ nie odnoszą się one do żadnego konkretnego programu dietetycznego. W ramach usługi klient ma bowiem dostęp do różnorodnych wariantów diety, więc może dostosować ją specjalnie do swojego gustu i potrzeb.

catering - zestawy obiadowe

Dieta pudełkowa – ile posiłków obejmuje?

W ramach diety pudełkowej najczęściej znajduje się 5 posiłków, które pokrywają dzienne zapotrzebowanie kaloryczne zgodnie z wybranym wariantem diety.

Catering dietetyczny włącza dania na:

– Śniadanie,

– Drugie śniadanie,

– Obiad,

– Podwieczorek,

– Kolację.

W zależności od oferty firmy cateringowej oraz od rodzaju wybranej diety może ona także obejmować inną liczbę posiłków dziennie i może być zamówiona na cały tydzień, bez weekendu.

Jak dostarczany jest catering dietetyczny?

Za dostawę diety pudełkowej odpowiada firma cateringowa. Zestaw posiłków na cały dzień jest przekazywany wieczorem albo rano, zależnie od uzgodnień. Gdy nie można odebrać go osobiście, wtedy kurier zostawia go pod drzwiami.

Posiłki dostarczane są do klientów w odpowiednio zabezpieczonych opakowaniach. Najczęściej są to pudełka wykonane z tworzywa sztucznego, ale niektóre firmy cateringowe oferują pudełka z biodegradowalnych, przyjaznych dla środowiska materiałów.

W zależności od menu niektóre posiłki będą wymagały dodatkowego podgrzania przed zjedzeniem. Można zrobić to w mikrofalówce, na kuchence.

Zalety i wady diety pudełkowej

Najlepszy catering dietetyczny ma swoje wady i zalety jako sposób żywienia. Jakie są jego najważniejsze atuty? Jakie ma minusy?

Dieta pudełkowa – zalety:

Wygoda – dzięki posiłkom dostarczanym w pudełkach można prowadzić dietę wyjątkowo wygodnie, ponieważ nie trzeba wtedy regularnie chodzić na zakupy, gotować. Posiłki na cały dzień dostarczane są bezpośrednio pod drzwi.

Oszczędność czasu – dania przekazywane są jako gotowe, dlatego nie wymagają już żadnych przygotowań poza szybkim podgrzaniem, gdy jest to konieczne.

Skuteczność – dieta pudełkowa cechuje się wysoką efektywnością, pomagając w dążeniu do obranego celu, na przykład zarzucenia nadmiaru kilogramów czy poprawy zdrowia.

Regularność posiłków – dzięki cateringowi dietetycznemu osoby, które nie jedzą posiłków regularnie, na przykład ze względu na brak czasu, mogą prowadzić zbilansowaną dietę.

Różnorodność – firmy cateringowe oferują wiele rodzajów diet pudełkowych, więc każdy może wybrać odpowiedni program dla siebie.

Wsparcie dietetyka – w firmach cateringowych pracują dietetycy, którzy przygotowują odpowiednie menu odpowiadające wymogom każdego programu dietetycznego. Z pomocy dietetyka często można skorzystać też przy wyborze diety.

Większa motywacja – zamawiając dietę pudełkową, można skuteczniej dążyć do wyznaczonych celów.

Dieta pudełkowa – wady:

Wysoki koszt – dieta pudełkowa jest dość drogą dietą, co powoduje, że nie może pozwolić sobie na nią każda osoba.

Jednorazowe pudełka – stanowią one obciążenie dla środowiska naturalnego, ponieważ wykonane są z tworzywa. Alternatywa to zamówienie cateringu w opakowaniach biodegradowalnych.

Brak możliwości pełnego dopasowania diety – chociaż dieta pudełkowa ma wiele wariantów do wyboru, to jednak nie daje ona możliwości całkowitego dopasowania planu, jak ma to miejsce w przypadku programu stworzonego przez dietetyka na zamówienie.

Ryzyko gorszej jakości produktów – przy zamawianiu diety pudełkowej bardzo duże znaczenie ma wybór firmy cateringowej, ponieważ istnieje ryzyko, że oferowane przez nią dania nie będą najlepszej jakości. Właśnie dlatego warto sprawdzić opinie na jej temat.

Kiedy zamówić catering dietetyczny?

Dieta pudełkowa Warszawa ma wszechstronne zastosowanie i pomaga wielu osobom w prowadzeniu zdrowego, zbilansowanego żywienia.

Zamówienie cateringu dietetycznego możliwe jest w różnorodnych wariantach, więc dieta może być dobrana do indywidualnych wskazań żywieniowych, gustu klienta, a nawet jego nietolerancji i alergii pokarmowych.

Dieta pudełkowa wskazana jest dla:

– Osób na dietach odchudzających,

– Osób aktywnych i sportowców,

– Osób z wymogiem prowadzenia specjalnej diety ze względu na stan zdrowia,

– Osób, które chciałyby się zdrowo odżywiać.

zestaw lunchbox pionowo

Rodzaje diet pudełkowych

Firmy cateringowe, które prowadzą usługi w ramach diety pudełkowej, prezentują ją w różnorodnych wariantach. Poniżej przedstawione są wybrane programy dietetyczne:

Dieta standardowa

Program zawierający zdrowe dania tworzące zbilansowaną dietę. To plan bez konkretnych wskazań, dla osób jedzących różnorodne produkty, bez alergii i nietolerancji pokarmowych.

Diety odchudzające

Określana także jako slim dieta odchudzająca pozwala na szybsze zrzucenie nadmiaru kilogramów. Dostępna jest w różnych wariantach kaloryczności od 1000 kcal na dzień.

Diety wegetariańska i wegańska

Diety eliminujące produkty zwierzęce. Dieta wegetariańska jest wolna od mięs, wędlin, tłuszczów zwierzęcych, lecz zawiera nabiał, miód. Dieta wegańska całkowicie eliminuje produkty odzwierzęce.

Dieta dla sportowców

Stworzona z myślą o osobach aktywnych, uprawiających sporty. Zawiera produkty wspierające budowę tkanki mięśniowej, dodające energię. Dostępna w różnych wariantach kaloryczności.

Dieta niski IG

Program dietetyczny składający się z produktów o niskim IG, czyli indeksie glikemicznym. Powodują one mniejsze wahania insuliny oraz glukozy we krwi. Najczęściej dieta niski IG polecana jest osobom odchudzającym się, diabetykom.

Dieta dla diabetyków

Wariant diety opracowany specjalnie z myślą o diabetykach – osobach chorujących na cukrzycę. Zawiera produkty o niskim IG oraz inne produkty poprawiające stan zdrowia cukrzyków.

Dieta na Hashimoto

Niedoczynność tarczycy wywołana chorobą autoimmunologiczną Hashimoto jest diagnozowana dziś bardzo często. Dieta dedykowana dla osób z tym schorzeniem ma właściwości przeciwzapalne i wspomaga pracę tarczycy.

Dieta dla osób z chorobami układu krążenia

Zawiera składniki wspierające pracę naczyń krwionośnych i serca. Do tej kategorii zaliczana jest także dieta DASH (dietary approaches to stop hypertension), która ma na celu zmniejszenie nadciśnienia tętniczego krwi.

Diety bez alergenów – glutenu, laktozy

Specjalne programy dietetyczne eliminujące składniki alergizujące jak gluten czy laktozę. Przeznaczona dla osób z nietolerancjami, alergiami pokarmowymi.

Dieta dla kobiet w ciąży

Zawiera szereg produktów wspierających organizm kobiety w okresie ciąży.

Dieta dla dzieci i młodzieży

Polecana w przypadku, gdy rodzice nie mają czasu na zdrowe gotowanie dla swoich pociech.

Dieta sokowa

Rodzaj krótkiej diety bazującej na świeżo wyciskanych sokach, która ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn.

catering - zestaw obiadowy z grillowanym kurczakiem

Catering dietetyczny – co wybrać?

Szeroka gama wariantów cateringu dietetycznego powoduje, że aktualnie klienci firm cateringowych mogą przebierać w różnorodnych programach i dobrać je do swoich wymagań.

Aby wybrać odpowiedni program dietetyczny, należy wziąć pod uwagę poniższe czynniki:

BMI – wagę i wzrost,

Stan zdrowia oraz ewentualne choroby,

Tryb życia – siedzący, aktywny,

Preferencje żywieniowe,

Nietolerancje pokarmowe i alergie pokarmowe.

W dobraniu odpowiedniej diety pudełkowej może pomóc także firma cateringowa. Pracujący w niej dietetyk może zasugerować, jaki typ diety oraz jaka jej kaloryczność będzie optymalnym wyborem.

Wiele firm cateringowych pozwala także na zamówienie zestawu próbnego diety na jeden dzień, dzięki czemu można sprawdzić jakość oferowanej diety i łatwiej podjąć decyzję o jej zakupie.

Jak zamówić dietę pudełkową?

Korzystanie z diety pudełkowej jest bardzo proste, dlatego jest to propozycja dla każdej osoby, która chciałaby skorzystać z takiej oferty.

Aby zamówić dietę pudełkową:

1. Sprawdź dostępne oferty firm cateringowych działających w Twojej okolicy – możesz zrobić to przez internet.

2. Wybierz odpowiedni program dietetyczny dla siebie – w jego dobraniu może pomóc dietetyk z firmy cateringowej.

3. Zamów dietę – wskaż na rodzaj diety, jej kaloryczność, a także na termin, w którym chcesz otrzymywać dania. Podaj także swój adres oraz wybierz metodę płatności i zapłać za usługę.

4. Korzystaj z diety – dostarczamy catering dietetyczny w wyznaczonym terminie pod wskazany adres.

świeże i kolorowe warzywa na szarym tle

Ile kosztuje catering dietetyczny?

Koszty związane z cateringiem dietetycznym są zróżnicowane, ponieważ wpływa na nie wiele czynników. Główne z nich to rodzaj diety i jej kaloryczność, a także czas trwania usługi.

Jeden dzień diety pudełkowej to wydatek od 40 do 80 złotych. Więcej kosztują diety specjalistyczne, na przykład dla sportowców, osób ze schorzeniami, z nietolerancjami pokarmowymi oraz diety o wysokiej kaloryczności.

Jeden miesiąc cateringu dietetycznego jest wydatkiem od około 1200 do 2200 złotych.

Dokładne ceny cateringu dietetycznego można sprawdzić na stronach internetowych firm cateringowych.

Podsumowanie

Catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa to ciekawa propozycja dla osób, które nie mają czasu na gotowanie samemu, jednak nie chcą rezygnować ze zbilansowanej diety. Szeroka gama typów diet jak dieta niski IG, dieta wegańska i wegetariańska czy dieta odchudzająca pozwalają na dopasowanie programu dietetycznego do własnych potrzeb, by uzyskać optymalny efekt – lepsze zdrowie i wymarzoną sylwetkę. Cateringi dietetyczne to zdrowe posiłki i zbilansowana dieta każdego dnia. Pomaga prowadzić zdrowy tryb życia, a zdrowe odchudzanie staje się bardzo proste.

Udostępnij

Więcej postów

Na co pomoże dieta FODMAP?

Rodzajów diet jest wiele, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie ma jednej uniwersalnej, idealnej dla wszystkich. Organizm każdego człowieka ma inne potrzeby, trzeba mieć

Co warto wiedzieć na temat diety low FODMAP?

Dieta FODMAP polega na wyeliminowaniu z jadłospisu na jakiś czas fermentujące węglowodany. Są to oczywiście naturalne substancje, nieszkodliwe dla organizmu, ale w przypadku osób zmagających

Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z naszą Polityką Prywatności