Coraz więcej osób boryka się z cukrzycą, która stała się wręcz plagą XXI wieku. Jest to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, do rozwoju której wiele osób przyczynia się przez stosowanie niezbilansowanej diety i podwyższony poziom cukru. Przewaga cukrów prostych i rafinowanych tłuszczów w jadłospisie to prosta droga do zburzenia gospodarki węglowodanowej. Spożywana żywność ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, stan zdrowia.
Po czym poznać zaburzenia gospodarki węglowodanowej i jak temu przeciwdziałać?
Spożywana żywność wpływa na wartości glikemii, w przypadku pokarmów obfitujących w cukry proste można mówić o dużym wzrośnie glukozy we krwi, co wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Jeśli taki stan utrzymuje się przez długi czas, pojawiają się liczne problemy ze zdrowiem. Dochodzi do zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Po zjedzeniu produktu spożywczego następuje odpowiedź glikemiczna ze strony organizmu. Żywność węglowodanową klasyfikuje się za pomocą indeksu glikemicznego. Im większy będzie IG danego produktu spożywczego, tym bardziej wzrośnie poziom glukozy we krwi po jego spożyciu. Cukier powoduje nagły wyrzut insuliny, co z kolei skutkuje gwałtownym zmniejszeniem stężenia glukozy w krwiobiegu, a to objawia się wilczymi napadami głodu. Jedząc pokarm o niskim indeksie glikemicznym, stężenie glukozy rośnie powoli, utrzymuje się na stałym poziomie.
Na wartość indeksu glikemicznego pokarmu wpływa wiele czynników. Znaczenie ma zawartość i proporcje różnych pochodnych węglowodanów – nie tylko glukoza, ale też fruktoza, laktoza, sacharoza itd. Kolejną kwestią jest struktura skrobi, obróbka termiczna, obecność innych składników pokarmowych w produkcie spożywczym. Osoby spożywające pokarmy o wysokim IG borykają się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, z czasem może dojść do rozwoju cukrzycy typu II. Z kolei stosowanie diety o niskim IG poprawia profil glikemii i to już po paru tygodniach jej stosowania. Na zaburzenia i insulinooporność wskazuje nadmierna masa ciała i trudności w pozbyciu się tkanki tłuszczowej, chroniczne zmęczenie, uczucie senności, problemy ze snem, ciągłe uczucie łaknienia, apetyt na produkty zawierające cukier, bóle głowy, spadki energii po zjedzeniu posiłku, zaburzenia gospodarki hormonalnej. Mogą pojawić się problemy skórne i ze wzrokiem, zaburzenia koncentracji i pamięci, stany lękowe i depresyjne. W przypadku zaburzonej gospodarki węglowodanowej kluczowe jest zmienienie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Niezwykle skuteczne okazuje się wprowadzenie diety o niskim indeksie glikemicznym.
Na czym polega dieta o niskim IG i kiedy warto się na nią zdecydować?
Dieta z niskim indeksem glikemicznym nie jest żadną nowością, stosuje się ją od bardzo wielu lat, stanowi tak naprawdę podstawę w przypadku osób borykających się z cukrzycą. Pozwala na ustabilizowanie stężenia glukozy we krwi, przeciwdziała gwałtownym wyrzutom insuliny do krwiobiegu, co wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji dla organizmu. Dieta o niskim indeksie glikemicznym opiera się na produktach o niskim IG, co przeciwdziała ciągłemu podjadaniu, napadam silnego głodu. Dieta zawierająca niski indeks glikemiczny zapobiega skokom poziomu cukru we krwi po zjedzeniu danego produktu/posiłku. Przy obliczaniu IG bierze się pod uwagę glukozę. Jeżeli ładunek glikemiczny danego produktu spożywczego ma wartość od 1 do 55, mówi się o niskim indeksie glikemicznym. IG od 56 do 69 wskazuje na średni indeks glikemiczny, natomiast wartości powyżej 70 świadczą już wysokim indeksie glikemicznym. Łatwo domyślić się, że w diecie o niskim IG przykładowy jadłospis składa się przede wszystkim z produktów o niskim indeksie glikemicznym, w mniejszym stopniu ze średnim indeksie glikemicznym, z wykluczeniem pokarmów znajdujących się w ostatniej grupie i mają wysoki indeks glikemiczny.
W diecie low IG można jeść owoce o niskim indeksie glikemicznym, warzywa niskoskrobiowe, chude mięso i ryby, pełne ziarna zbóż, nasiona, orzechy, nabiał niskotłuszczowy i bezcukrowy, rośliny strączkowe(np. pełnoziarnisty chleb, płatki owsiane górskie, spożywanie produktów zbożowych, kasza gryczana, makaron razowy, płatki kukurydziane). Wykluczone są produkty wysoko przetworzone, powstałe z rafinowanej mąki. Nie można wobec tego sięgać po słodkie napoje i soki, słone przekąski, pieczywo i ciasta z białej mąki. Warzywa bogate w skrobię, pełnotłusty nabiał, biały makaron i ryż oraz jasne kasze są wyeliminowane z jadłospisu. Dieta opierająca się na produktach o niskim indeksie glikemicznym jest odżywcza, poprawia przemianę materii, przeciwdziała spadkom energetycznym w ciągu dnia i zapobiega napadom głodu. Ułatwia utrzymanie sprawności psychofizycznej, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, obniża poziom cholesterolu we krwi. Jest to sposób na poprawienie wskaźników lipidowych i wrażliwości insulinowej.
Aby przejść na dietę gdzie będzie niski ig powinniśmy zmienić sposób żywienia i mieć odpowiednio skomponowany jadłospis. Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest idealna dla cukrzyków i potrzeba stosowania diety jest ważna dla poprawy naszego zdrowia. Zasady diety o niskim indeksie glikemicznym mogą wydawać się skomplikowane i wizyta w poradni dietetycznej może okazać się bardzo pomocna. Dostępne są również firmy cateringowe, które oferują catering lub dietę pudełkową o niskim ig. Dieta z niskim indeksem glikemicznym nie jest niczym nowym i jest sieci wiele informacji jakie produkty powinny się znaleźć w diecie z niskim ig i strony jak sprawdzić indeks glikemiczny potraw.